מרכז חינוכי "דרך ארץ" "ארץ נקנית בחיים עליה, בעבודה וביצירה" (א.ד גורדון)

 

רקע אודות מרכז חינוכי דרך ארץ – מרכז לתיירות מורשת חקלאית יוצרת.מרכז חינוכי דרך ארץ הוקם ב2008, במטרה להוות אבן שואבת לתיירות מסוג חדש – תיירות חקלאית יוצרת.

המרכז פועל מתוך תפישה לפיה תולדות הארץ נכתבו בידי הנופים, העמל והעשייה היומיומית של תושביה לאורך הדורות.

המרכז פועל בדרך ייחודית של רתימת הבאים בשעריו לחוויית עשייה, פיתוח והובלת תהליכים בגליל באמצעות עבודת כפיים פיזית, המהווה בסיס לעיבוד ודיון משותף על נושאים מגוונים – החל ממנהיגות, ציונות, חלוציות, ועד מקומו של הפרט בקבוצה ובחברה.

המרכז הוקם לזכרו של רס"ן דניאל גומז שנפל במלחמת לבנון השנייה, ושביטא בחייו ובמותו את ערכי הנתינה ואהבת הארץ עליהם מושתת המרכז.

מטרת המרכז הינה להציף תחושות ורגשות העולים מחיבור בלתי אמצעי אל הנופים ואל האדמה, מתוך מאמץ ועמל, יצירת יש מאין, ותחושת הסיפוק הטמונה בעשייה למען מטרה נעלה משותפת. העמל המשותף, החוויה האישית וההעצמה המתקבלת מעמידה במשימה, מאפשרים דיון כנה ועמוק בנושאים שאיבדו מזוהרם, אך לא מחשיבותם, כגון עשייה, נתינה, עמל, משמעות ושליחות.במסגרת פעילות המרכז המשתתפים מקבלים הדרכה קצרה על הגליל ועל הנוף, והאתגרים העומדים לפתחו של חבל ארץ מיוחד זה כיום. לאחר גיבוש קבוצתי קצרה​

משתתפים מוזמנים לקחת חלק בעשייה למען מטרה משותפת – באמצעות עבודת אדמה ועמל כפיים.

הם מקבלים כלי עבודה – טוריות, מכושים, דליים, מריצות ועוד, ומשימה משותפת עליהם לבצע תוך זמן קצוב. ניתנת הכשרת עבודה והוראות בטיחות, והמשתתפים פונים לעשייה. לאחר העבודה, ולאחר 'מנוחת היגע' בליווי תה צמחים ופיתות מהסאג', מוזמנים המשתתפים לדיון לעיבוד חווית העשייה. 

עד עתה נטלו חלק בפעולות המרכז החינוכי למעלה מ-60 אלף איש – נוער, חיילים, אנשי היי-טק, תגלית ועוד.

 

אנו מאמינים כי הבשורה החינוכית הייחודית של המרכז תמשוך עוד משתתפים רבים, ומזמינים אתכם להעמיק איתנו שורשים בגליל !

 

מרכז "דרך ארץ" מזמין אתכם להיכנס לנעליים של החלוץ המודרני ולחיות את החלום החדש - חיבור האדם לאדמה! בואו לגליל קחו טוריה ומקוש ליד, חבשו כובע מצחייה על הראש והצטרפו אל דור העתיד שמחפש ודורש שוב את הפשטות, החלוציות, והציוניות כדרך חיים כאן ועכשיו !

בואו להיות החלוצים החדשים!